Forex nedir basit anlatım ?

Sefa

Faydalı
Faydalı
28 Ağu 2023
6
0
0
Forex (Foreign Exchange) kelimelerinin kısaltılmışı olarak tanımlanır ve döviz ticareti olarak bilinir. Forex piyasası, dünyanın en büyük finansal piyasasıdır ve günlük ortalama işlem hacmi 5,5 trilyon doları aşmaktadır. Forex piyasası, haftanın 5 günü, 24 saat boyunca açık olan bir piyasadır ve dünyanın çeşitli bölgelerindeki tüccarlar arasında döviz alım satımının yapıldığı bir platformdur. Forex ticareti, döviz çiftleri arasındaki fiyat farklarından kâr elde etmek için alım satım yapan tüccarlar tarafından yapılır. Forex Piyasasının avantajları

Forex piyasasının öne çıkan avantajları arasında; küçük mevduatlarla büyük işlemler yapılabilmesi, kaldıraç sistemi, 24 saat açık piyasa olması, kısa vadeli yatırım yapılabilmesi ve çift yönlü işlem özelliği sayılabilir. Forex piyasasında kaldıraç sistemi sayesinde, yatırımcıların yüksek kar elde etmesi mümkündür. Aynı zamanda, çift yönlü işlem özelliği sayesinde yatırımcılar, fiyatların düşmesini de kullanarak kar elde edebilir. Forex Piyasasının Dezavantajları

Forex piyasasında yatırımcıların karşılaşabileceği bazı dezavantajlar arasında; kaldıraç sisteminin yüksek riskleri, komisyon ücretleri ve küçük fiyat hareketlerinin zarar etme olasılığı sayılabilir. Kaldıraç sistemi, yatırımcıların küçük mevduatlarla büyük işlemler yapmasını sağlar ancak aynı zamanda yüksek riskleri de beraberinde getirir. Forex piyasasında işlem yapan yatırımcılar, komisyon ücretleri karşılığında brokerlarından hizmet almak zorundadır. Yatırımcılar, küçük fiyat hareketlerinden zarar etme olasılığıyla karşı karşıya kalabilir.

Bu soruya cevap verebilecek ve Forex hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen forum üyelerinin fikirlerini konuşmalarını rica ediyorum.